Navigáció
Legújabb bejegyzések
Újdonság
Tadaima, Okaeri (anime) 1. rész
    Rövid leírás
    Az omegákat kétféleképpen kezelik az emberek; vagy gúnyt űznek belőlük, vagy sajnálják őket. Masaki sem jár másképp, szüleitől mást sem hallott, mint a sajnálat hangjait, s ez erős nyomot is hagyott benne. Ám megismerkedett az alfájával, Hiromuval, aki mindenben támogatta őt. Szíve sebeinek enyhülését fiuk, Hikari születése tette lehetővé!
    Készíti: Pyro-chan & Nanashi
Újdonság
Yarichin Bitch-bu 8. fejezet
    Rövid leírás
    Hogy milyen az élet egy, a világtól elzárt, a semmi közepén lévő akadémián, csak fiúkkal körbevéve? Toono élete gyökeresen megváltozik, mikor az apja elfogadja, hogy vidéken vállal munkát. Pápá álmok, helló valóság!
    Fordítja: Pyro-chan
ajánló
Cool Doji Danshi 2.rész
    Rövid leírás
    Négy fiú, mindegyik ügyetlen valamiben: Az egyik otthon felejti a tárcáját, a másik véletlenül hangosan hallgatja a zenét a metrón. Egy dolog azonban közös bennük: mindannyian menők és jóképűek, és igyekeznek ezt a látszatot megtartani, azonban ez sajnos nem mindig sikerül.
    Készíti: Rin & Angel-Style
Újdonság
Kaichou Wa Maid-Sama 10. kötet (manga)
    Rövid leírás
    Miután Misaki apja hatalmas adósságot hagy a két lányára és feleségére, Misa kénytelen cselédmunkát vállalni. Az iskolában elnökként uralkodó lánynak nincs is semmi gondja, egészen addig, míg titkát fel nem fedezi a suli legnépszerűbb és legproblémásabb pasija, Usui Takumi...
    Fordítja: Naonomi

オオカミ

ookami team subs & dubs copyright 2023 ©

Szemüveges dogú – a Kizukuri állomás nyomában

Kizukuri az Aomori prefektúrában található, és a vonatállomása azért olyan érdekes, mert sok külföldi nem igazán tudja, mit is ábrázol az épületen található, féllábú, szemüveges dogú szobor. Ha téged érdekel a Japán történelem, és szívesen megismernéd a képen látható szobor múltját, olvasd el a cikket, amiből mindent megtudhatsz!

 

A szemüveges dogú szobor már a kezdetekben létezett

A Japán történelem több korra osztható fel. I.e. 13000 – i.e 800 között tartott az első kor, amit Jomon kornak (縄文時代 – joumon jidai) neveztek el.

Ez a korszak az ókori hagyományokat követte, ebben az időben a gyűjtögetés, vadászat és halászat volt az emberek megélhetésének alappillére. Itt még nem is beszélhettünk a rizstermesztésről, azt később kezdték el honosítani a Koreai félsziget felől érkező bevándorlók hatására.

Ami viszont már ebben a korban is kiemelkedőnek számított, és Japán nagyon értett hozzá, az az agyagformálás volt. Az aunizmus, vagyis a spirituális világba vetett hit és a kezdetleges vallás miatt sok agyagfigurát hoztak létre, köztük a szemüveges dogú szobrot is. Ezeket szertartások, rituálék során használták fel. Az ebben a korban létrehozott szobrocskák már talpon is tudtak maradni, ami azért különleges, mert a nyugati társadalmakban talált figurák erre képtelenek voltak (gondoljunk csak a Vénusz Szoborra).

Tehát a fenti képen látható szemüveges dogú szobor ebből a korból származó egyik szobornak a replikája.

 

Jó, de miért így néz ki?

A fenti szobrot “Szemüveges” dogúnak (土偶 – どぐう) szokták nevezni, de hivatalos megnevezése nincsen. Erre a korra a túldíszítettség volt jellemző, a vonalas és tetoválásra emlékeztető minták, így valószínűsíthető, hogy akkoriban ilyen volt a viselet is.

A szobrot i. e. 3500 – 2500 között készíthették Japán északi részén. Nem csak egy, de több darab is felszínre került ásatások során. Hokkaidó és Kinki területén terjedtek el igazán ezek a fajta agyagfigurák. Sokan úgy tartják, hogy termékenységi szobrok voltak, de ezt nem tudták megerősíteni. A szobron található szemüveg (amitől kidülledt, húzott szeműnek tűnik a szobor) az Inuit, egy hóvihar elleni védőszemüveg, amit az északi részen gyakran viseltek az emberek.

Tisztelgési szobor Aomoriban.

 

A szemüveges dogú még világít is

A Kizukuri állomáson látható replika azért lett világhírű látványosság, mert csak nemrégiben (4 évvel ezelőtt) építették meg, mikor megtalálták a területen az egyik ilyen szobrocskát – féllábúan. A kreativitás itt sem maradhatott el – maga a replika is kihagyta a letört lábat, ott található az állomás bejárata.

Ami elsőre igazán ijesztőnek is tűnhetett, hogy valahányszor egy vonat elhaladt az állomáson, a szobor szeme vörösen kezdett el izzani. Később ezt megváltoztatták, most már szivárványszínben pompázik, amit még mindig bizarrnak lehet nevezni, ha ijesztőnek már nem is. [Videót erről itt találsz!]

Te meglátogatnád ezt a helyet?

 

Ezek a cikkek is érdekelhetnek téged!

#1 Soma Nomaoi fesztivál

#2 A Japán államalapítás ünnepe

#3 Hanabi – Tűzijátékok Japánban

 

Forrás:

Képek: Amazing Aomori site
Szöveg: Saját tanulmányok

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük