Navigáció
Legújabb bejegyzések
Újdonság
Tadaima, Okaeri (anime) 1. rész
    Rövid leírás
    Az omegákat kétféleképpen kezelik az emberek; vagy gúnyt űznek belőlük, vagy sajnálják őket. Masaki sem jár másképp, szüleitől mást sem hallott, mint a sajnálat hangjait, s ez erős nyomot is hagyott benne. Ám megismerkedett az alfájával, Hiromuval, aki mindenben támogatta őt. Szíve sebeinek enyhülését fiuk, Hikari születése tette lehetővé!
    Készíti: Pyro-chan & Nanashi
Újdonság
Yarichin Bitch-bu 8. fejezet
    Rövid leírás
    Hogy milyen az élet egy, a világtól elzárt, a semmi közepén lévő akadémián, csak fiúkkal körbevéve? Toono élete gyökeresen megváltozik, mikor az apja elfogadja, hogy vidéken vállal munkát. Pápá álmok, helló valóság!
    Fordítja: Pyro-chan
ajánló
Cool Doji Danshi 2.rész
    Rövid leírás
    Négy fiú, mindegyik ügyetlen valamiben: Az egyik otthon felejti a tárcáját, a másik véletlenül hangosan hallgatja a zenét a metrón. Egy dolog azonban közös bennük: mindannyian menők és jóképűek, és igyekeznek ezt a látszatot megtartani, azonban ez sajnos nem mindig sikerül.
    Készíti: Rin & Angel-Style
Újdonság
Kaichou Wa Maid-Sama 10. kötet (manga)
    Rövid leírás
    Miután Misaki apja hatalmas adósságot hagy a két lányára és feleségére, Misa kénytelen cselédmunkát vállalni. Az iskolában elnökként uralkodó lánynak nincs is semmi gondja, egészen addig, míg titkát fel nem fedezi a suli legnépszerűbb és legproblémásabb pasija, Usui Takumi...
    Fordítja: Naonomi

オオカミ

ookami team subs & dubs copyright 2023 ©

Kitaláció, őrület vagy betegség? – a chuunibyou-szindróma nyomában

Mi jut eszedbe, ha azt mondom neked, hogy “chuunibyou”? Nekem a KyoAni és a 2012-es animéjük, a Chuunibyou demo Koi ga Shitai! főszereplője.
Több animében is megjelenik a chuunibyou-szindróma, amit magyarra különböző módokon fordítanak le: nyolcadikos szindróma, tinédzserkori szindróma, pubertáskori szindróma…
De valójában mit is jelent ez? Tényleg létezik valami természetfeletti erő, ami a hatalmába keríti a japán tiniket?

Takanashi Rikka, a Chuunibyou demo Koi ga Shitai! főszereplője

 

Megjelenése az animékben

Nem Rikka az egyetlen, aki ezzel a rejtélyes “betegséggel” küzd. Már ebben az animében is találunk másokat, akik ezzel küzdenek/küzdöttek.
Vegyük például Rikka hűséges társát, Dekomori Sanaét, vagy hogy másról ne is beszéljünk: gondoljunk másik főszereplőnkre, Togashi Yuutára, aki ugyan már “kinőtte” a Sötét Lángmester becenevet (vagy mégsem, de ez egy másik történet).
De álljunk csak meg! Rajta keresztül lehet leginkább megközelíteni az egész jelenséget… szóval az egész kinőhető? Ennyi az egész? Egy saját világ, amit magának teremt? Egy szerep egy különc embernek?

Közelítsük meg egy másik anime oldaláról, vegyük a szintén népszerű és ismert Seishun Buta Yarou szériát. Bár maga az anime természetfeletti szálakkal fűszerezi meg a japán jelenséget, azt nem mondhatjuk, hogy egy különc emberek számára teremtett különc szerep a chuunibyou. Sakuta egy teljesen átlagos srác, Futaba pedig szinte beleolvad a szürkeségbe…
Várjunk egy pillanatot… beleolvad a szürkeségbe…?

 

A chuunibyou-szindróma valójában

Emlékezzünk vissza tinédzserkorunkra: nem akartunk mindig is egy kicsit kitűnni a tömegből? Valahogy egy kicsit egyedibbek lenni, akik mások, mint a többiek, ilyesmikre gondolok.
Ha te igen, akkor gratulálok, egy lépéssel közelebb kerültél a japánok chuunibyoujához! Habár a kifejezést eredetileg egy humorista alkotta meg (chuu = közép/iskolás; ni = kettő/második; byou = betegség), elkezdtek vele komolyabban is foglalkozni.
Egy úgynevezett “Chuunibyou kézikönyv” három kategóriára osztja a jelenséget:

  • Dokyun-kei (őrült): megpróbálja magát különlegesnek, esetleg “bűnözőnek” beállítani, ezzel indokolva “antiszociális” viselkedését (mely formát néha csak magára ölti, hogy ezzel is kitűnjön)
  • Sabukaru-kei (szubkultúra): egy ritka/kevésbé elfogadott szubkultúra tagja, olyan trendeket követ, melyek nem megszokottak, hogy így váljon különlegesebbé osztálytársainál
  • Jakigan-kei (“Evil Eye”): ez az, amit a legtöbb esetben chuunibyounak hívunk – az ilyen típusú különleges képességeket tulajdonít saját magának és társainak, a gonosz erőkkel harcol, és hasonlók

Láthatjuk tehát, hogy nem olyan dologról van szó, ami csupán néhány emberre jellemző.
Sőt, tudományos oldalról is van valami, ami alátámasztja ezt: egy 1967-es amerikai kutatás beszámol egy “személyes mítosz” (“Personal Fable”) névre keresztelt jelenségről, mely a tinédzserek egocentrikus világképében jelenik meg, valamint abban, hogy gyakran legyőzhetetlennek tartják magukat (“Ki más, ha én nem?”).

Habár nálunk az egyediség nem annyira meglepő, a Japánban lévő szigorú, egységes nevelés és társadalom miatt a tiniknek szükségük van valamire, amivel kitűnhetnek, amivel saját maguk lehetnek, menekülhetnek a szürkeségből – tehát valójában ez az egész jelenség a chuunibyou, és nem kizárólag a gonosz erők ellen esernyővel és serpenyővel harcoló kislányok.

 

Szöveg: ookami.hu
Egyéb cikkeink: Anime

Források:
Wikipedia – Chūnibyō (EN)
Wikipedia – Personal fable (EN)
Honey’s Anime
Garaitimi.hu
Google (képek)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük